powrót na

Wymiana oleju silnikowego – jak, gdzie i za ile? 

27.10.2022 Przeczytasz w 3 min.
Udostępnij:

Olej w samochodzie wymieniaj średnio raz w roku – niezależnie od tego, ile przejedziesz kilometrów. Jaki olej dobrać? Czy warto wymieniać olej samodzielnie?

– Nowoczesne silniki potrzebują nowoczesnych olejów. Olej nie tylko smaruje, ale również chłodzi, konserwuje i czyści silnik – mówi Adam Klimek, mechanik samochodowy i ambasador marki Bidcar.  

Gdzie wymienić olej: u mechanika czy samodzielnie? 

Wymiana oleju silnikowego to jedna z łatwiejszych czynności serwisowych. Jeśli jednak nie czujesz się dobrze w roli mechanika lub nie masz warunków, aby to zrobić, najlepiej oddaj auto do serwisu.  Cena usługi wymiany oleju waha się między 50 a 100 zł + koszty zakupu oleju i filtra. 

Decydując się na wymianę oleju samodzielnie musisz pamiętać o kilku kwestiach. Najważniejszy jest dobór odpowiedniego rodzaju oleju (o tym jak to zrobić dowiesz się w dalszej części artykułu). Oprócz tego musisz kupić pasujący filtr olejowy i mieć miejsce, w którym wykonasz całą operację.  

Jeśli w swoim garażu nie masz kanału samochodowego, popytaj znajomych. Jeśli nie mają, poszukaj warsztatu samoobsługowego na godziny, gdzie będziesz miał dostęp do potrzebnego sprzętu. Na pewno będzie to o wiele wygodniejsze niż leżenie pod samochodem. Zaopatrz się w rękawice robocze i pojemnik na zużyty olej.  

Wymiana oleju – krok po kroku 

Kiedy już wszystko jest przygotowane, możesz przystąpić do wymiany zużytego oleju samochodowego:  

  1. Gdy samochód jest już na podnośniku lub na kanale samochodowym, odczekaj aż ostygnie silnik. Silnik oczywiście musi być zgaszony.  
  1. Zdemontuj osłonę silnika. Pod nią znajduje się korek spustowy i filtr olejowy. Pod korek spustowy podłóż naczynie na zużyty płyn. 
  1. Pewnym, szybkim ruchem odkręć korek spustowy. 
  1. Poczekaj aż cała zawartość spłynie do misy. Odkręć również filtr oleju – uważaj bo z niego też może wypłynąć ciecz.  
  1. Załóż nowy filtr oleju. Gdy już nic więcej nie wypływa w miski olejowej, zakręć korek spustowy.  
  1. Nowy olej wlej przez korek wlewu oleju. Odczekaj 20 minut i sprawdź poziom oleju za pomocą bagnetu. Jeśli jest taka potrzeba, dolej więcej.  

Dlaczego nie można wylać oleju do kanalizacji?  

– Przepracowany olej silnikowy oraz filtr to odpady niebezpieczne. Aby je zutylizować musisz oddać je do wyspecjalizowanej firmy – przestrzega Adam Klimek.  

Wybór oleju silnikowego: na co zwrócić uwagę? 

Olej silnikowy musi być dobrany do Twojego samochodu. Nie słuchaj mitów mówiących, że małe, miejskie auta pojadą na byle czym. Każdy silnik ma swoje specyficzne wymagania. Rodzaj i typ (w tym oznaczenie lepkości) oleju producent podaje w instrukcji obsługi pojazdu.  

Takie informacje znajdziesz również wpisując w przeglądarkę markę, model i typ posiadanego auta. Ważna jest lepkość i zadania, jakie stoją przed olejem silnikowym. Zawsze stosuj się do zaleceń, nie patrząc na przebieg auta i jego wiek, bo nie ma to znaczenia  

– Olej 5W-30 to bardzo popularna lepkość – wyjaśnia Adam Klimek. – Wiele osób, wybierając się w dłuższą podróż myśli, że bez problemu kupi odpowiedni rodzaj na stacji benzynowej. Jednak występuje on w ponad 10 wariantach i z całą pewnością nie da się go rozpoznać “na oko”. Dlatego jadąc w podróż zalecam zabranie ze sobą oleju dedykowanego do twojego samochodu, bo szansa, że trafisz na odpowiedni na stacji jest niewielka

Olej silnikowy – mity. Nie daj się nabrać   

  1. Jeżeli twój silnik zużywa olej wystarczy zmienić jego lepkość – czyli wlać nieco gęstszy.  

To mit! Takie działanie może przyczynić się do pogorszenia się warunków pracy wszystkich wewnętrznych jak i zewnętrznych elementów silnika. W skrajnych przypadkach może prowadzić do jego uszkodzenia.  

  1. Wymieniaj olej rzadko lub wcale, jeśli sporadycznie korzystasz z samochodu. 

To mit! Olej zużywa się nie tylko podczas pracy silnika, z upływem czasu starzeje się i traci swoje właściwości. Dlatego najlepiej wymieniać olej systematycznie, co rok. 

  1. Oleje typu racing podnoszą osiągi każdego silnika.  

To mit! Oleje z dopiskiem “racing” należy stosować jedynie do samochodów sportowych i silnikach poddanych mechanicznej modyfikacji. W żadnym wypadku nie poprawią one mocy silników seryjnych, za to w skrajnych sytuacjach znacząco skrócą jego żywotność.  

Udostępnij:

Polecane dla Ciebie