powrót na

Nie oślepiaj! Jak regulować reflektory. Dobór i wymiana żarówek w samochodzie

17.11.2022 Przeczytasz w 3 min.
Udostępnij:

Chcesz być światłym kierowcą? To zadbaj o oświetlenie! To szczególnie ważne jesienią i zimą, gdy szybko zapada zmrok.

Zdarzyło Ci się zostać oślepionym na drodze? Nie musi to znaczyć, że kierowca jadący z przeciwka zapomniał wyłączyć świateł drogowych lub że jest złośliwy. Najpewniej ma źle ustawione reflektory. A jak wyglądają Twoje?  

W okresie zimowym, gdy już o 16 robi się ciemno zwracaj szczególną uwagę na oświetlenie samochodowe, dla komfortu i bezpieczeństwa. 

– Przynajmniej raz w roku w każdym samochodzie należy przeprowadzić kontrolę i w razie potrzeby, korektę ustawienia reflektorów – doradza mechanik samochodowy Adam Klimek, ambasador marki Bidcar.  

Skompletuj żarówki do swojego auta  

Kiedy żarówka przepali Ci się w trasie, szansa na to, że znajdziesz odpowiednią na przydrożnej stacji benzynowej, jest bardzo niska. Dlatego woź zawsze zestaw żarówek zapasowych pasujących do Twojego auta.

Zanim zrobisz zakupy, sprawdź jakiego typu żarówek potrzebujesz. Informację znajdziesz w instrukcji obsługi samochodu. Jeśli jej nie masz – wykręcić starą żarówkę – na niej znajdziesz odpowiedni symbol, który podpowie jaką powinieneś wybrać w sklepie.  

Rodzaje żarówek samochodowych 

Na rynku jest kilkadziesiąt rodzajów żarówek samochodowych. Żarówki różnią się: 

 • konstrukcją 
 • mocą  
 • napięciem zasilania  
 • kształtem bańki  
 • kształtem trzonka  
 • sposobem montażu 

Żarówki samochodowe możemy podzielić na:  

 1. Halogenowe – używane do świateł drogowych, przeciwmgielnych czy mijania. Często w samochodach używany jest model H4. Jego wydajność to 1000 lm (lumenów), a czas pracy wynosi nawet do 700 godzin. Natomiast w nowszych pojazdach często montowane są żarówki H7. Charakteryzują się bardzo dobrym rozkładem światła i mają większą wydajność niż H4, ale ich czas działania jest znacznie krótszy. 
 1. Ksenonowe – charakteryzują się mniejszym zużyciem prądu i dłuższym czasem działania (do 3000 godzin). Używa się ich wyłącznie do świateł mijania. Żarówki te mają symbol D. 
 1. LED-y – są najwydajniejsze ze wszystkich opisywanych typów żarówek, potrafią działać nawet kilkadziesiąt lat! Montuje się je do świateł postojowych, wstecznych, pozycyjnych, stopu czy dziennych. 

Jak wymienić żarówkę w samochodzie

Czeka Cię wymiana zużytej żarówki? Nie musisz umawiać się do mechanika. W najgorszym wypadku będą Ci potrzebne: zestaw narzędzi, podnośnik, klucz do kół, zestaw kluczy i końcówek wkrętakowych i wkrętaki, czyli śrubokręty.  

Pamiętaj

Dotykając palcami bańki żarówki skracasz jej żywotność. Staraj się tego unikać.

Wymiana żarówki w reflektorach

W przypadku reflektorów wystarczy podnieść maskę i zdjąć osłonę przeciwpyłową. Znalezienie żarówki nie powinno stanowić problemu. Podobnie postępuj przy wymianie świateł tylnych. Po prostu podnieś klapę bagażnika i odsłoń materiał obijający. 

Aby dostać się do żarówki światła mijania odbezpiecz metalową zawleczkę przyciskając jej górną część. Przy wymianie żarówki zwróć uwagę czy montujesz ją dobrą stroną. 

– Częsty błąd montażowy dotyczy żarówki H7. Łatwo zamontować ją do góry nogami – przestrzega mechanik Adam Klimek.

Montaż na odwrót wynika stąd, że żarówka H7 ma dwie blaszki (piny mocujące). Dlatego jeżeli po instalacji zauważysz, że reflektor oślepia lub rzuca nieprawidłowy snop światła – odłącz żarówkę i obróć ją w kloszu.   

Wymiana żarówki świateł pozycyjnych i kierunkowskazów

Jeśli chodzi o światła pozycyjne i kierunkowskazy mają one wtyczki obrotowe – musisz je wykręcić. 

Wymiana żarówki w niektórych modelach samochodów jest na tyle skomplikowana, że konieczne jest zdemontowanie plastikowej lub szklanej osłony.  

Regulacja wysokości reflektorów  

Na każdym badaniu technicznym pojazdu diagnosta musi sprawdzić czy ustawienie świateł w samochodzie jest poprawne. Jeśli nie, w łatwy sposób może je poprawić. Dodatkowy koszt takiej usługi będzie nieznaczny, a w wielu miejscach zrobią to za darmo, przy okazji.  

Jeśli jednak na szybko potrzebujesz skorygować ustawienie świateł, a nie masz możliwości podjechania do warsztatu, możesz to zrobić samemu.  

Pamiętaj

Po samodzielnej regulacji reflektorów i tak odwiedź warsztat lub stację diagnostyczną i poproś o skorygowanie ustawień świateł za pomocą profesjonalnego sprzętu.

 1. Ustaw samochód na płaskiej nawierzchni, naprzeciwko ściany
 1. Upewnij się, że w oponach jest prawidłowe ciśnienie, a bagażnik jest pusty 
 1. Podjedź do ściany z włączonymi światłami, jak najbliżej się da 
 1. Za pomocą taśmy zaznacz na niej środek każdego reflektora  
 1. 5 cm poniżej obu punktów zaznacz poziomą linię  
 1. Cofnij samochód o 5 metrów 
 1. Linia świateł powinna pokrywać się z linią widoczną na ścianie (możesz to wyregulować śrubokrętem za pomocą śrub znajdujących się na obudowie reflektorów) 
Udostępnij:

Polecane dla Ciebie